30 lat za kratami. Osobista opowieść dyrektorki polskiego więzienia
Danuta Augustyniak
Białołęka uczy pokory. Areszt Śledczy w Warszawie-Białołęce to jedno z największych więzień w Polsce, a nawet w Europie. Pewnie mogłam zakotwiczyć się w mniejszym, spokojniejszym areszcie, ja jednak lubię wyzwania.
Kobieta na stanowisku zastępcy dyrektora w Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce, więzieniu gromadzącym największych zbrodniarzy w historii? Czy to aby na pewno dobry pomysł? Pokonując nieufność osadzonych i kolegów funkcjonariuszy, Danuta Augustyniak udowodniła, że zawód funkcjonariusza Służby Więziennej nie ma płci. Z wielką wrażliwością, a jednocześnie bardzo stanowczo podejmowała trudne decyzje o losach ludzi znajdujących się za kratami. Starała się przy tym dostrzec okruchy dobra nawet u tych osadzonych, którzy mieli na koncie wielokrotne morderstwa czy gwałty na nieletnich, twierdząc, że za swoje czyny zostali już ukarani. Dewiza pani dyrektor o równym traktowaniu tych, którzy jej podlegali, bywała jednak wielokrotnie wystawiana na ciężką próbę, jak tego dnia, kiedy dowiedziała się, że do jej więzienia trafił sprawca wypadku, w którym zginął jej mąż i ojciec dwójki ich dzieci.
W tej książce, odsłaniającej świat ukryty za murami zakładów karnych, nie zabraknie mrożących krew w żyłach historii o samookaleczeniach wśród więźniów, aktach przemocy osadzonych wobec siebie nawzajem czy zemście więziennej społeczności na funkcjonariuszach. Znajdziesz w niej także fascynujące opisy więziennej codzienności i kodów komunikacji wykorzystywanych przez osadzonych.
Tytuł: 30 lat za kratami. Osobista opowieść dyrektorki polskiego więzienia
Autor: Danuta Augustyniak
Premiera: 13 października 2021 r.
Liczba stron: 368
Gatunek: Literatura faktu
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Feeria
Danuta Augustyniak w trakcie swojej kariery w Służbie Więziennej zajmowała niemal każde stanowisko: od referenta w dziale gospodarczym aż po zastępcę dyrektora jednego z największych więzień w Europie. Angażowała się w rozmaite akcje antyprzemocowe i na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Za godną naśladowania postawę i działalność społeczną odznaczona została przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej brązowym krzyżem zasługi. Obecnie dyrektorka warszawskiego liceum, a prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieci. Jest też wolontariuszką w schronisku dla psów oraz w fundacji Pomoc Potrzebującym. Zakochana w ciszy swojej rodzinnej miejscowości i... skokach spadochronowych.
powrót