Polskie Państwo Podziemne (PPP) to zbiorcza nazwa tajnych struktur działającego w kraju państwa polskiego, podległego Rządowi RP na uchodźstwie, działającego od 27 września 1939 do 1 lipca 1945 (Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie).
Za jego początek uznaje się 27 września 1939, gdy na rozkaz dowódcy obrony Warszawy, generała Juliusza Rómmla, utworzono pierwszą ogólnokrajową organizację konspiracyjną, Służbę Zwycięstwu Polski oraz tajną organizację harcerską Szare Szeregi. Trwała jeszcze obrona Warszawy, a tego dnia zakończyła się II bitwa pod Tomaszowem Lubelskim na froncie zachodnim i bitwa pod Władypolem na froncie wschodnim.
Polskie Państwo Podziemne było ewenementem na mapie okupowanej Europy. Razem z podziemiem Jugosławii stawiło najcięższy opór militarny okupantom oraz posiadało najlepiej rozwinięte struktury cywilne, w tym sądy, szkolnictwo, jednostki odpowiedzialne za ochronę dzieł sztuki oraz plany powojennej obudowy państwa. Oszacowanie liczebności całego pionu wojskowego jest niemożliwe, ale szacuje się, że w szczytowym momencie (lato 1944), jego największa organizacja, Armia Krajowa, liczyła około 390 000 zaprzysiężonych członków. Od 1998 obchodzimy Dzień Podziemnego Państwa Polskiego 27 września.
Wiedza o istnienia i działalności PPP należy do bardzo słabo znanych na zachodzie. Jedną z najlepiej przyjętych prób promocji świadomości historycznej czasów II wojny światowej był przygotowany na zlecenie IPN animowany film "Niezwyciężeni/The Unconquered", w wersji anglojęzycznej z narracją Seana Beana. Jest on najlepiej ocenianą i najpopularniejszą produkcją promocyjną tej instytucji.
powrót