W czerwcu tego roku Biblioteka Narodowa Izraela opublikowała nieznane wcześniej zbiory Franza Kafki. Zespół rękopisów, rysunków i prywatnej korespondencji niemieckojęzycznego pisarza żydowskiego pochodzenia Franza Kafki, autora słynnego „Procesu", trafił do sieci. .
Wśród zdigitalizowanych materiałów znalazł się między innymi manuskrypt niedokończonego utworu Kafki „Przygotowania do ślubu na wsi", notatnik, w którym uczył się języka hebrajskiego, i wspomnienia pisarza z czasów nauki w Altstädter Gymnasium (Gimnazjum Staromiejskim) w Pałacu Kinskich w Pradze. Spośród uczniów, którzy uczyli się wraz ze mną, ja byłem głupi, ale nie najgłupszy – możemy przeczytać w autobiograficznych zapiskach autora „Procesu".
Biblioteka Narodowa Izraela weszła w posiadanie zbiorów Franza Kafki w 2019 r., po dziesięciu latach procesu z córkami Esther Hoffe, sekretarki przyjaciela pisarza Maxa Broda. Kobiety twierdziły, że mają pełne prawo dysponować spuścizną Kafki, podczas gdy Biblioteka Narodowa Izraela uważała, że są to dobra narodu żydowskiego. Sąd Najwyższy w Izraelu przyznał rację Bibliotece Narodowej, co potwierdził sąd rejonowy w Zurychu, gdzie w depozytach bankowych znajdowała się część dokumentów, o które toczył się spór.
Więcej ciekawostek i nowinek ze świata historii w najnowszym numerze Historii bez Tajemnic.
powrót