22 grudnia 2001 r. w Warszawie zmarł muzyk rockowy, kompozytor i wokalista Grzegorz Ciechowski. Był liderem zespołu Republika i autorem takich przebojów jak Kombinat, Telefony, Mamona, Tak... Tak... to ja i Nie pytaj o Polskę.
Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 r. w Tczewie, gdzie w 1976 r. zdał egzamin maturalny w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką – jeszcze w czasach szkolnych był flecistą w zespole Nocny Pociąg, a od 1976 r. występował w Jazz Formation. Po maturze przeniósł się do Torunia, gdzie zaczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a w 1979 r. dołączył do zespołu Res Publica, który rok później zmienił nazwę na Republika.
Wkrótce Republika stała się popularna w całej Polsce za sprawą takich utworów jak Kombinat, Gadające głowy, Telefony i Biała flaga. Zespół znany był z ostrego brzmienia i oryginalnych tekstów – pisanych w większości przez Ciechowskiego – które opisywały sytuację jednostki w odhumanizowanym społeczeństwie. Ich wydana w 1983 r. płyta Nowe sytuacje została nagrana po polsku i angielsku i ukazała się rok później w Wielkiej Brytanii pod nazwą 1984. W ramach promocji albumu Republika wystąpiła zaś między innymi na festiwalu w Roskilde w Danii. Druga płyta grupy Nieustanne tango, z takimi piosenkami jak Obcy astronom i Poranna wiadomość, ukazała się w listopadzie 1984 r. W 1986 r., będąc u szczytu popularności, Republika ogłosiła jednak zakończenie działalności.
Ciechowski poświęcił się wówczas działalności solowej i już w 1986 r. wydał album Obywatel G.C. – taki też przyjął pseudonim artystyczny. Pisał wówczas utwory o nieco łagodniejszym brzmieniu i bardziej osobistym przekazie. Jego drugi solowy krążek Tak! Tak! ukazał się w 1988 r. i zawierał takie przeboje jak Nie pytaj o Polskę i Tak... tak... to ja. W sierpniu 1988 r. wystąpił na festiwalu w Sopocie, a rok później napisał muzykę do filmu Stan strachu. W 1990 r. Republika z Grzegorzem Ciechowskim jako liderem wznowiła działalność i zagrała na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1991 r. grupa wydała album 1991, dwa lata później Siódmą pieczęć i koncert akustyczny Republika Bez Prądu, w 1995 r. Republikę marzeń, a 1998 r. Masakrę.
Jednocześnie Ciechowski cały czas rozwijał karierę solową – w 1991 r. wydał płytę Obywatel świata, a w 1996 r. – jako „Grzegorz z Ciechowa" – OjDADAna z przebojem Piejo kury, piejo. Był też autorem muzyki do niemieckiego serialu Schloss Pompon Rouge i filmu Wiedźmin oraz kilku tomików wierszy m.in. Wokół niej. Pisał też piosenki dla takich artystów jak Lady Pank, Kayah, Kasia Kowalska i Justyna Steczkowska.
Grzegorz Ciechowski zmarł 22 grudnia 2001 r. w szpitalu w Warszawie po operacji tętniaka serca. Pogrzeb artysty odbył się 4 stycznia 2002 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 23 marca 2002 r. ukazał się album Republiki Ostatnia płyta, którego nagrywanie przerwała nagła śmierć muzyka.
Autor: Marek Teler / Zdjęcie: pexels.com (CC0)
powrót