Zamek Królewski w Warszawie wzbogacił się o ponad dwadzieścia dzieł sztuki z kolekcji Fundacji im. Ciechanowieckich. Uroczystość przekazania zbiorów odbyła się 27 września 2021 r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.
W wydarzeniu wzięli udział dyrektor Zamku Królewskiego prof. Wojciech Fałkowski, przewodniczący zarządu Fundacji im. Ciechanowieckich prof. Andrzej Rottermund oraz Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W swoim przemówieniu minister Sellin podkreślił, że część dzieł z kolekcji fundacji jest już prezentowanych w Zamku Królewskim m.in. w Gabinecie Numizmatycznym i Apartamencie Królewskim. Prof. Rottermund przypomniał z kolei działalność zmarłego w 2015 r. fundatora Andrzeja Ciechanowieckiego, który zgromadził ogromną kolekcję dzieł sztuki i był wybitnym antykwariuszem.
Dyrektor Zamku Królewskiego prof. Wojciech Fałkowski zwrócił zaś uwagę na wyjątkowe okoliczności towarzyszące przekazaniu kolekcji. Uroczystość odbyła się bowiem w czasie jubileuszu pięćdziesięciolecia odbudowy Zamku Królewskiego. Jednym z największych darczyńców odbudowanego w latach 1971–1984 obiektu był właśnie Andrzej Ciechanowiecki.
Dzieła, o które powiększyła się kolekcja Zamku Królewskiego, reprezentują wszystkie dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźbę, ceramikę, szkło, rysunek i wyroby złotnicze. Są to m.in.: zdobiona brylantami brosza z wizerunkiem króla Stanisława Augusta, portrety króla i jego siostry Izabeli Branickiej pędzla Marcellego Bacciarellego, akwarela Jana Piotra Norblina ukazująca odpust na Bielanach oraz dwa wazony królewskie z wytwórni w Belwederze i grupa szkieł z polskich manufaktur.
Fundacja im. Ciechanowieckich zajmuje się gromadzeniem, wystawianiem i przechowywaniem zbiorów dzieł sztuki oraz pamiątek historycznych, prowadzeniem działalności naukowej i popularyzatorskiej, wspieraniem ochrony, rewaloryzacji i rekonstrukcji dzieł sztuki, zabytków i dóbr kultury oraz wspieraniem inicjatyw służących ochronie dziedzictwa kulturowego. Znaczna część zbiorów fundacji wchodzi w skład stałej ekspozycji we wnętrzach Zamku Królewskiego. Z jej zbiorów korzystają też w formie długoterminowych depozytów liczne muzea polskie i zagraniczne, uzupełniając tym samym własne wystawy.
Autor: Marek Teler / Źródło: Zamek Królewski w Warszawie / Zdjęcia: Zamek Królewski w Warszawie
powrót